Trzy rewolucyjne narzędzia w badaniu talentów Gallupa:
Łatwo zrozumieć radę: „Wykorzystuj z pożytkiem swoje silne strony i panuj nad słabościami”, ale jak zapewne wiesz z własnego doświadczenia, dużo trudniej się do niej zastosować. Przecież budowanie udanego życia od zawsze było śmiałym wyzwaniem i zadaniem o ogromnej liczbie zmiennych: twojej samoświadomości, dojrzałości, twoich szans, ludzi, którymi się otaczasz, ludzi, od których trudno ci uciec. Dla jasności powinniśmy ci powiedzieć, co może, a czego nie może zapewnić ci praca z nami w twoich wysiłkach nad zbudowaniem twojego nowego - opartego na twoich silnych stronach - oblicza. Nie możemy dostarczyć ci kompletnego obrazu; nawet gdybyśmy tak uczynili, nigdy nie byłby on dokładny, ponieważ każdy z nas nigdy nie jest dziełem dokończonym. Nie możemy ci też powiedzieć, jak się uczyć. Jak zapewne wiesz, podjęcie działania to twoje zadanie, to ty jesteś odpowiedzialny za przewidywanie konsekwencji i wyciągnięcie wniosków. Nikt inny nie może tego zrobić za ciebie. Możemy ci jednak zaproponować trzy rewolucyjne narzędzia, które zapewne okażą się pomocne w budowaniu udanego życia:
Pierwsze rewolucyjne narzędzie to zrozumienie, jak odróżnić swoje naturalne talenty GALLUPA od rzeczy, których można się nauczyć.Zdefiniowaliśmy silną stronę jako powtarzające się, bliskie perfekcji wykonywanie jakiegoś działania. W porządku, ale jak do tego dojść? Czy można dojść niemal do perfekcji w każdej wybranej czynności poprzez nieustanne ćwiczenia, czy też zbliżenie się do perfekcji wymaga jakiegoś naturalnego talentu GALLUPA? Nie pytamy, czy możesz osiągnąć jakąś poprawę w tych dziedzinach - to oczywiste, że możesz. Człowiek ma zdolność przystosowania się, więc jeśli coś jest dla nas bardzo ważne, możemy stać się choć trochę lepsi niemal w każdej dziedzinie. Tutaj pytamy o to, czy przez same tylko ćwiczenia możesz osiągnąć trwałą i bliską perfekcji zdolność wykonywania określonych czynności? Odpowiedź na to pytanie jest jedna: „Nie, ćwiczenia niekoniecznie muszą prowadzić do perfekcji”. Rozwinięcie silnej strony w każdej dziedzinie wymaga przynajmniej odrobiny naturalnych talentów.
Drugie rewolucyjne narzędzie to system identyfikacji twoich dominujących talentów GALLUPA. Istnieje jeden sposób rozpoznawania największych potencjalnych silnych stron: spojrzenie wstecz i uważna obserwacja samego siebie. Spróbuj jakiejś działalności i obserwuj, jak szybko ją pojmiesz, jak szybko pominiesz pewne kroki w procesie nauki, a dodasz pewne niuanse, których się wcześniej nie uczyłeś. Sprawdź, czy działanie to tak cię zaabsorbowało, że straciłeś poczucie czasu. Jeśli przez kilka miesięcy nic takiego się nie wydarzyło, spróbuj czegoś innego - i obserwuj, a potem czegoś jeszcze innego. Po pewnym czasie twoje dominujące talenty GALLUPA ujawnią się same, a wtedy będziesz mógł zacząć doskonalić je tak, by stały się silnymi stronami. Tak zapewne powinna wyglądać szkoła: powinna opierać się na systematycznym poszukiwaniu u dzieci obszarów ich największego potencjału. Tak powinna też wyglądać praca: powinna być zamierzonym poszukiwaniem obszarów, w których pracownik może osiągnąć rezultaty na światowej klasy poziomie. Niestety, wydaje się, że ani szkoła, ani praca nie spełniają takiego zadania.
Trzecie rewolucyjne narzędzie to zrozumiały język użyty do opisania twoich talentów GALLUPA. Potrzebny jest nam nowy język, którym będziemy mogli objaśnić, czym są silne strony, które odkryliśmy u siebie lub u innych. Ten język musi być precyzyjny; musi umożliwiać opisanie subtelnych różnic pomiędzy ludźmi. Musi być pozytywny; musi być pomocny w objaśnieniu, czym jest silna strona, a nie niedoskonałość. I musi być zrozumiały; musimy posługiwać się nim biegle, tak że bez względu na to, kim jesteśmy, skąd pochodzimy, zawsze będziemy wiedzieli, co oznacza stwierdzenie „Piotr jest uosobieniem Dowódcy” albo „Anna potrzebuje Osiągać”. Dlaczego jest nam potrzebny ten nowy język? Po prostu dlatego, że język, którego używamy na co dzień, nie jest w stanie sprostać temu wyzwaniu.
Na naszym blogu opiszemy wszystkie trzydzieści cztery cechy talentu GALLUPA. Oczywiście nie są to jedyne słowa, którymi możemy opisać prawidłowości zachowania, ale słowa te pozwalają uchwycić wzorce, z którymi najpowszechniej spotykamy się w naszych badaniach nad doskonałością. Te trzydzieści cztery cechy stały się naszym językiem opisującym ludzkie talenty GALLUPA, a tym samym objaśniającym silne strony ludzi. Oferujemy ci je jako sposób na odkrycie tego, co najlepsze w tobie i w ludziach cię otaczających.