Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the acf domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/taisjalaudy/websites/tlncglobal.com/wp-includes/functions.php on line 6121
Przewodnik po przywództwie wg Gallupa - Test GALLUPa dla Firm - TLnC Global - GALLUP Certified Clifton StrengthsFinder ™ Experts

Przewodnik po przywództwie wg Gallupa

 

W tym artykule:

  1. "Globalny Raport Gallupa o przywództwie: Czego ludzie oczekują od swoich liderów"
  2. Trzy kluczowe kwestie, które decydują o sukcesie dobrego przywódcy:
    1. Znajomość potrzeb swoich zwolenników
    2. Znajomość siebie
    3. Znajomość wymagań roli
  3. Siedem kluczowych obszarów przywództwa

 

 

Globalny Raport Gallupa o dobrym przywództwie

 

Co definiuje dobrego lidera? Czy jest to odwaga, współczucie, innowacyjność, inspiracja?

Wymagania stawiane liderom są złożone, ale fundamentem dobrego przywódcy jest zaspokajanie potrzeb osób, które za nim podążają.

W 2024 roku Instytut Gallupa podjął się lepszego zrozumienia, jak ludzie na całym świecie postrzegają liderów i jaki wkład wnoszą oni w ich życie. Badanie obejmowało ponad 30.000 dorosłych z 52 krajów — reprezentujących około 76% dorosłej populacji świata i ponad 86% globalnego produktu krajowego brutto.

Najnowsze badanie Instytutu Gallupa rozwija wieloletnie analizy dotyczące tego, czego ludzie potrzebują od swoich liderek i liderów.

Dotychczas żadne inne badanie nie analizowało potrzeb ludzi na tak dużą skalę i w tak globalnym ujęciu. Wyniki są kluczowe nie tylko dla obecnych liderów, którzy mogą na ich podstawie ocenić swoje działania i postawy, ale także dla tych, którzy aspirują do roli lidera.

 

Przywództwo
jest podstawą
współczesnego życia,
wpływając na wszystko –
od władzy politycznej
po relacje rodzinne.

 

Aby sprostać zmieniającym się wyzwaniom współczesności, liderzy muszą znać trzy kluczowe kwestie, które decydują o ich sukcesie.

 

 

1. Znajomość potrzeb swoich zwolenników

 

Osoba bez zwolenników nie jest liderem. Wszystkie działania lidera mają wpływ na ludzi, którymi kieruje, a najlepsi liderzy działają z myślą o ich potrzebach. Aby jednak skutecznie je zaspokajać, muszą je najpierw dobrze poznać. Jeśli tego nie zrobią, ryzykują utratę swoich zwolenników.

Badania Gallupa pokazują, że potrzeby ludzi wobec liderów pozostają w dużej mierze niezmienne w czasie i w różnych krajach.

Zwolennicy oczekują przede wszystkim nadziei i poczucia, że przyszłość będzie lepsza. Liderzy mogą aktywnie rozwijać nadzieję, inicjując zmiany, zamiast jedynie na nie reagować. Co więcej, nadzieja to nie tylko wizja lepszej przyszłości, ale także przekonanie, że można ją kształtować. Jeśli lider nie tworzy takiego poczucia i nie wskazuje drogi naprzód, prawdopodobnie nikt inny też tego nie zrobi.

Zwolennicy muszą również ufać swoim liderom – wierzyć, że dotrzymają słowa i będą działać zgodnie z zasadami. Zaufanie jest fundamentem relacji międzyludzkich, a jego obecność ułatwia współpracę w dążeniu do wspólnych celów.

Zwolennicy potrzebują także współczucia ze strony liderów i poczucia, że są dla nich ważni.

Wreszcie, oczekują od liderów stabilności – osoby, na której mogą polegać w trudnych chwilach i która pozostaje wierna swoim wartościom.

Liderzy, którzy potrafią spełniać te potrzeby, są częściej postrzegani, że mają pozytywny wpływ na życie swoich zwolenników, co wzmacnia relację lider–zwolennik. Im więcej z tych potrzeb lider potrafi zaspokoić – na przykład łącząc nadzieję, zaufanie i współczucie, zamiast koncentrować się na jednej z tych cech – tym większy jest jego pozytywny wpływ. Jednak nie każdy lider naturalnie wykazuje te cztery kluczowe cechy.

Zrozumienie potrzeb zwolenników to tylko jedna, choć niezwykle istotna część bycia dobrym liderem.

 

Lider dostrzega wielkość
w innych ludziach.
Nie może być prawdziwym liderem,
jeśli widzi tylko siebie.

Maya Angelou

 

Więcej na temat 4 potrzeb osób, które podążają za liderem, przeczytaj tutaj.

 

2. Znajomość siebie

 

Liderzy nie są w stanie zaspokajać potrzeb swoich zwolenników, jeśli najpierw nie poznają samych siebie. Dobrzy liderzy rozwijają i inwestują w swoje wrodzone talenty, aby skutecznie pełnić swoją rolę. Świadomość własnych naturalnych zdolności oraz ich doskonalenie poprzez wiedzę i umiejętności pozwala im odkrywać unikalne sposoby przewodzenia i maksymalizować to, w czym są najlepsi.

 

O talencie Command (Dowodzenie) przeczytaj tutaj. 

 

Żaden lider nie jest doskonały. Każdy ma swoje mocne strony, słabości i sposób przewodzenia wynikający z wrodzonych talentów oraz ograniczeń. Problemy pojawiają się, gdy liderzy wierzą, że muszą dokładnie naśladować innych, podziwianych przez siebie liderów.

Wielu wpada w pułapkę poświęcania większości swojego czasu na rozwijanie własnych słabości, zamiast maksymalizować swoje mocne strony, by one zrównoważyły słabości. Najlepsi liderzy działają odwrotnie – zamiast podążać utartymi schematami, koncentrują się na tym, co wychodzi im naturalnie.

Aby być skutecznymi, liderzy powinni opierać swoje decyzje i działania na własnych talentach oraz umiejętnie wykorzystywać je w różnych sytuacjach, aby osiągnąć możliwie najlepszy rezultat. Kierowanie się swoimi mocnymi stronami pozwala budować trwałe praktyki wysokiej wydajności, dzięki którym zarówno liderzy, jak i ich zwolennicy mogą w pełni wykorzystać swój potencjał.

 

Jak powiedział Don Clifton (1924-2003), były prezes Gallupa i twórca psychologii opartej na mocnych stronach:

 

„Lider musi znać swoje mocne strony tak, jak cieśla zna swoje narzędzia, a lekarz instrumenty, których używa. Wielcy liderzy mają jedną wspólną cechę – doskonale znają swoje mocne strony i potrafią sięgnąć po właściwą z nich we właściwym momencie”.

 

Aby przeprowadzić w swojej organizacji badanie CliftonStreghts (test GALLUPA dla firm) oraz poznać swoje mocne strony, talenty w roli lidera, już dzisiaj skontaktuj się z nami:
✍️ kontakt@tlncglobal.com
📞 tel. +48 530-423-101

 

 

3. Znajomość wymagań roli

 

Skuteczni liderzy mają dogłębną świadomość wymagań związanych z ich rolą oraz oczekiwań, jakie się z nią wiążą. Po tym, jak liderzy zrozumieją potrzeby swoich zwolenników oraz poznają swoje wrodzone mocne strony, muszą nauczyć się, jak najlepiej zastosować te talenty do oczekiwań wynikających z ich roli.

Potrzeby ich zwolenników stanowią istotną część tych oczekiwań, jednak nie są jedynym czynnikiem. Liderzy mają również inne obowiązki, takie jak dostarczanie wartości akcjonariuszom w biznesie, pielęgnowanie relacji w rodzinie czy prowadzenie międzynarodowej dyplomacji na szczeblu rządowym.

 

Inne badanie Gallupa, obejmujące ponad 550 ról zawodowych i 360 unikalnych kompetencji, pokazuje, że liderzy są siłą napędową celu i wyników organizacji. To oni integrują zespoły i podejmują kluczowe decyzje.

 

 

Najlepsi liderzy osiągają sukces – niezależnie od branży czy organizacji – poprzez koncentrację na siedmiu kluczowych obszarach przywództwa.

 

Siedem kluczowych obszarów przywództwa

 

Ludzie

  1. Budowanie relacji – nawiązywanie kontaktów, dzielenie się pomysłami, osiąganie celów i budowanie zaufania.
  2. Rozwijanie innych – pomaganie ludziom w stawaniu się bardziej efektywnymi poprzez jasne określanie oczekiwań, motywowanie i coaching.

Cel

  1. Inspirowanie – przekazywanie pozytywnej wizji, pewności siebie i docenianie innych.
  2. Skuteczna komunikacja – przekazywanie informacji w zwięzły i przemyślany sposób oraz otwartość na słuchanie.

Decyzje

  1. Przewodzenie zmianom – wdrażanie nowych kierunków działania i dostosowywanie pracy do wizji.
  2. Krytyczne myślenie – analizowanie informacji i rozwiązywanie problemów.

Wyniki

  1. Tworzenie odpowiedzialności – rozliczanie siebie i innych z realizacji celów i wyników.

 

Wiele z tych zachowań odnoszących się do skutecznych liderów organizacyjnych pokrywa się ściśle z tym, czego zwolennicy oczekują od liderów, którzy mają najbardziej pozytywny wpływ na ich codzienne życie.

Inspirowanie innych i przewodzenie zmianom odnoszą się do potrzeby nadziei.

Budowanie relacji i jasna komunikacja stanowią fundamenty potrzeby zaufania między liderami a ich zwolennikami.

Rozwijanie i motywowanie ludzi może być aktem głębokiego współczucia.

Krytyczne myślenie i tworzenie odpowiedzialności są ściśle związane z poczuciem stabilności poprzez transparentność. 

Te siedem zachowań przywódczych będzie wyglądać inaczej w zależności od konkretnej roli lidera.

Rozpatrując je razem, badania Gallupa dotyczące potrzeb zwolenników i siedmiu oczekiwań wobec skutecznych liderów organizacyjnych wykazują wiele punktów wspólnych. 

Analizują one zagadnienie przywództwa z dwóch przeciwstawnych perspektyw — oddolnej (z punktu widzenia tych, którzy podążają za liderami) oraz odgórnej, opisującej cechy dobrych liderów. Zbieżność tych dwóch perspektyw pokazuje, jak ważne jest, aby liderzy naprawdę rozumieli, czego ich zwolennicy od nich potrzebują. Jest to szczególnie istotne w czasach niepewności lub zmian. Zaczynając od poznania samych siebie, liderzy będą mogli skutecznie wykorzystać swoje mocne strony, aby spełnić potrzeby zwolenników poprzez te siedem oczekiwań.

 

Im bardziej liderzy będą w stanie dostarczać swoim zwolennikom nadzieję, zaufanie, współczucie i stabilność, opierając się na swoich unikalnych mocnych stronach i dostosowując je do specyfiki swojej roli, tym większy będzie ich sukces.

 

 


 

TLnC Global prowadzi certyfikowany coaching/consulting Instytutu Gallupa i wspiera liderki i liderów na całym świecie.

Dowiedz się, co możesz wziąć dla siebie czy swojej organizacji z naszych programów. Masz pytania - chętnie porozmawiamy:

✍️ kontakt@tlncglobal.com
📞 tel. +48 530-423-101

tlnc logo (białe)

ul. Mokotowska 1
Zebra Tower (8 piętro)
00-640 Warszawa
Poland

kontakt@tlncglobal.com

Jedyna firma na świecie oferująca Consulting Strategiczny w oparciu o Mocne Strony, przy wykorzystywaniu unikatowego know-how Instytutu GALLUPA, w połączeniu z metodologią GeniusFormulaTM.

Fundacja Genius Life
KRS 0000866845
NIP 7011002615
ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa
+48 576 300 320
fundacja@geniuslife.org

Copyright 2017 TLnC ©  All Rights Reserved