Kierowanie zespołem: rola zarządu w pracy zespołowej
Rola zarządu w pracy zespołowej jest pod pewnymi względami podobna do roli menedżera. Zarząd powinien jednak być bardziej skoncentrowany na tym, co dzieje się za kulisami.
Kadra zarządzająca może inspirować pracę zespołową poprzez definiowanie misji, celu i wartości organizacji.
Z punktu widzenia kadry kierowniczej jej rola w pracy zespołowej ma pozornie mniej bezpośrednich powiązań z samą koncepcją. Dzieje się tak, ponieważ kierują większą misją i celami, jednocześnie komunikując menedżerom i pracownikom, jak ich konkretna praca łączy się z najważniejszymi osiągnięciami organizacji.
Dla liderów ważne jest ustalanie priorytetów i podążanie za nimi. Powinni inwestować czas, zasoby i energię w swoich menedżerów, ponieważ rozumieją dwie niepodlegające negocjacjom cechy liderów.
- Łączenie wielu zespołów. Dyrektorzy potrzebują dobrze zdefiniowanej i dobrze sformułowanej misji i celu, aby każdy mógł łatwo odnieść się do pracy, którą wykonuje każdego dnia.
- Zrozumienie, w jaki sposób podejmowane są decyzje, następnie podejmowanie tych najlepszych. Liderzy muszą rozumieć swoje ograniczenia w podejmowaniu decyzji (mocne i słabe strony), stosować krytyczne myślenie i wykorzystywać dowody oparte na analizie (co mówią liczby?).
Oprócz inspirowania swoich ludzi, kadra zarządzająca musi skupić się na tych dwóch cechach.
Wyobraź sobie kulturę, która może być przeciwieństwem tej, która propaguje pracę zespołową – taką, która promuje przywileje. Chociaż kultywowanie przywilejów w pracy może nie być zamierzone, może się zdarzyć, gdy dyrektorzy podejmują złe decyzje i skupiają się na niewłaściwych aspektach kultury.
Na przykład, jeśli zapewnienie przez zarząd bezpłatnych, codziennych obiadów stanie się wyższym priorytetem niż misja i cel organizacji, to właśnie te przywileje zaczną określać kulturę. Zarząd może spotkać się z zespołami, które zaczną narzekać, że szef kuchni nie jest już na oczekiwanym poziomie, a może jedzenie nie jest tak dobre, jak kiedyś. Być może jakość spadła… a może pracownicy szukają czegoś ważniejszego niż profity?
Jeśli zarząd nie stworzy kultury organizacji, kultura stworzy się sama.
A to naraża Ciebie i Twoją instytucję na utratę najlepszych pracowników.
Według bestsellerowej książki “It’s the Manager”:
- tylko 27% pracowników mocno wierzy w wartości swojej firmy.
- 41% zdecydowanie zgadza się, że wie, co reprezentuje ich organizacja i co odróżnia ją od konkurencji.
Jeśli zarząd stawia misję, cel i wartości jako centralny element i przekazuje je dalej menedżerom, wyniki biznesowe i kultura pozostają w centrum uwagi.
Przestań hamować rozwój pracowników i podejdź praktycznie do pracy zespołowej.
Pewnym sposobem na poprawę pracy zespołowej jest zachęcanie do rozwijania się pracowników i ich talentów ale również bycie świadomym ich “ukrywania” i hamowania dalszego rozwoju.
Hamowanie talentów ma miejsce wtedy, gdy firmy zatrzymują najlepszych pracowników na ich obecnych rolach i nie zapewnia im żadnych możliwości awansu ani rozwoju kariery. Gdy talenty są pozostawione bez perspektyw doskonalenia się, ponieważ są stale zasilane przez te same osoby lub projekty. Osobiste priorytety niektórych menedżerów sprawiają, że najlepszy talent pracuje dla nich – a kiedy „najlepsi pracownicy wierzą, że jedynym wyjściem, aby się rozwijać jest odejście z pracy, masz poważny problem z utrzymaniem go w swoich rękach”.
Sposoby na poprawę pracy zespołowej:
- rozwój pracowników i ich talentów
- proaktywne przenoszenie najlepszych pracowników do nowych ról
- prowadzenie rozmów na temat możliwości rozwoju
Kadra zarządzająca musi podchodzić do pracy zespołowej w sposób praktyczny. To ona powinna widzieć, kiedy jest moment, aby napędzać zespół lub kiedy istnieje projekt wykluczający pracę zespołową. Praca zespołowa nie zawsze jest definiowana jako po prostu „dogadywanie się”, ale raczej powinna polegać na szacunku dla indywidualnych pomysłów i osobowości.
Proponowane działania:
- Przyjrzyj się swojej misji, celowi i wartościom – czy faktycznie istnieją i czy też decydują o decyzjach biznesowych?
- Jaki wynik biznesowy chcesz zmienić (rotacja pracowników, zaangażowanie, absencja, zysk)? Pomyśl o wszystkich sposobach (i bądź tak kreatywny, jak to możliwe), dzięki którym poprawa pracy zespołowej może wpłynąć na wynik.
Jeśli chcesz rozwijać swoich pracowników i budować zespół w oparciu o Mocne Strony skontaktuj się z nami już dzisiaj.
Zapraszamy: +48 578 300 220 / kontakt@tlncglobal.com.
https://tlncglobal.com/pl/kontakt/
Żródło: GALLUP Institute