Jak ważny jest rozwój zdolności przywódczych menedżerów? Czy menedżerowie różnią się od liderów?
To odwieczna debata. Niektórzy uważają, że te dwie role są różne, i że takie powinny pozostać. Uważa się, że liderzy to osoby myślące w szerszej perspektywie, wizjonerzy i zarządcy strategii. Z drugiej strony menedżerowie to ci, którzy „załatwiają sprawy”, wyznaczają kierunek przywództwa i kierują zespołami.
Ale świat się zmienia. Napędzany niesamowitym tempem zmian w zglobalizowanym biznesie i nową wolą pracowników, która stawia na rozwój i elastyczność, dzisiejszy świat biznesu jest sprawny i dynamiczny. W konsekwencji rola menedżera jest znacznie większa niż tylko nadzorująca – według Instytutu Gallupa menedżerowie mają wpływ na 70% zaangażowania zespołu. Co więcej, tradycyjna rola szefa jako funkcji dowodzenia i kontroli nie sprawdza się w przypadku współczesnego zatrudnienia. Oczekuje się, że menedżer będzie bardziej coachem niż szefem.
Niestety, wyniki większości firm w zakresie rozwoju menedżerów są fatalne: tylko nieco więcej niż jeden na trzech menedżerów rozumie, w jaki sposób ich wyniki wpływają na ich możliwości przejścia na stanowiska kierownicze, a tylko 8% zdecydowanie zgadza się, że ich oceny wyników inspirują ich do poprawy.
Rola menedżera to znacznie więcej niż tylko nadzór — według Instytutu Gallupa menedżerowie mają wpływ na 70% zaangażowania zespołu.
Biorąc pod uwagę wpływ zaangażowania pracowników na wyniki biznesowe, rozsądne byłoby, aby firmy “nadmiernie” zainwestowały w swoich menedżerów – szczególnie w rozwój ich cech przywódczych. Jednak niewiele z nich to robi. Jeśli Twoja przyszłość zależy od liderów, których dziś budujesz, tak jak w większości firm, ważne jest, aby podnieść kompetencje przywódcze swoich menedżerów na wszystkich poziomach organizacji.
Rozwój menadżerów - kompetencje przywódcze, których Twoi menedżerowie będą potrzebować w przyszłości.
Kluczem jest wybór i rozwój kompetencji przywódczych, które mają największy wpływ na wyniki.
Badanie Gallupa obejmujące ponad 550 ról zawodowych i 360 unikalnych kompetencji zawodowych wykazało, że następujące siedem kompetencji przywódczych występuje zwykle u menedżerów, którzy tworzą odnoszące sukcesy, wysokowydajne zespoły w dobrze prosperujących organizacjach.
- Umiejętność budowania relacji: odnoszący sukcesy liderzy nawiązują kontakty z innymi w celu budowania zaufania, dzielenia się pomysłami i wykonywania pracy.
- Umiejętność rozwoju ludzi: Pomagają innym stać się bardziej efektywnymi poprzez rozwój mocnych stron, jasne oczekiwania, wsparcie i coaching.
- Umiejętność wprowadzania zmian: wyznaczają cele zmian i prowadzą ukierunkowane wysiłki, aby dostosować pracę, która jest zgodna z określoną wizją.
- Umiejętność inspirowania innych: Wykorzystują pozytywność, wizję, pewność siebie i uznanie, aby wpływać na wyniki i motywować pracowników do sprostania wyzwaniom.
- Umiejętność krytycznego myślenia: Poszukują informacji, w poważny sposób je oceniają, stosują zdobytą wiedzę i rozwiązują problemy.
- Umiejętność jasnego komunikowania się: Słuchają, w sposób zwięzły i celowy dzielą się informacjami, są otwarci na wysłuchanie opinii.
- Umiejętność tworzenia odpowiedzialności: Identyfikują konsekwencje swoich działań i biorą odpowiedzialność za wyniki swoje i innych.
Menedżerowie potrzebują tych umiejętności, aby kierować swoimi zespołami teraz i w przyszłości, kiedy będą kierować Twoją organizacją.
Aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc Ci rozwijać kompetencje przywódcze Twoich menedżerów skontaktuj się z nami już dzisiaj.
Zapraszamy: +48 578 300 220 / kontakt@tlncglobal.com.
https://tlncglobal.com/pl/kontakt/
Żródło: GALLUP Institute